AP 4146, Pirinç ve Bakır malzemelerin kararmasını, lekelenmesini, çukurcuk korozyonunu, parmak izi lekelerini engelleyen sıvı bir inhibitördür.

AP 4146, su bazlı daldırma lâkların yerine kullanılabilecek ve hiçbir ek uygulama gerektirmeyen kullanımı son derece kolay bir prosestir.

AP 4146 prosesi ile kaplama yapılacak parçalar kaplama yapılacağı güne kadar stoklama sahasında hiçbir şekilde korozyona uğrama endişesi olmadan bekletilebilirler. Kaplama yapılmak istendiğinde parçanın yüzeyindeki pasivasyon tabakası alkali sıcak yağ alma ya da alkali elektrikli yağ alma işlemleri ile son derece rahat bir şekilde temizlenebilmektedir.

AP 4146 prosesi ile malın yüzeyinde oluşan pasivasyon tabakası ürünün boyanabilirliğini ve lehimlenebilirliğini hiçbir şekilde olumsuz yönde etkilememektedir. Tam tersi bu ürünün uygulandığı yüzeylerde lâk uygulamaları ile emaye uygulamalarında yüzeyin yapışma kabiliyetinin muazzam bir şekilde arttığı tespit edilmiştir.

AP 4146 Bakır ve Pirinç kaplamaların son yıkamalarında kullanılması yeni kaplanmış yüzey görünümünün haftalarca korunmasını sağlar. AP 4146 ile oluşturulan yüzey tamamen şeffaftır ve herhangi bir şekilde koruma işlemi görmemiş bakır ve pirinçten kat be kat korozyon direncine sahiptir. Herhangi bir koruma işlemi yapılmamış bakır ve pirinç parça üzerinde 1 saat içinde korozyon başlarken AP 4146 ile kaplanmış parça nem testine karşı 200 saat dayanıma sahiptir.

Bununla birlikte AP 4146 açık alan koruması için tavsiye edilmez. AP 4146 ün esas kullanım gayesi bakır ve pirinç parçaların depolama süresince kararmasına ve korozyonuna karşıdır.

AP 4146 hiçbir şekilde Cr VI ihtiva etmediğinden çevre ve insan sağlığı açısından da son derece duyarlı bir prosestir.